Pages

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek                                : BAHASA MALAYSIA
Tahun                                     : 3 Merah
Tarikh                                     :  27 Mac 2012
Masa                                      : 10.00 pagi – 10.30 pagi ( 30 minit )
Bilangan Murid                    : 40 orang
Mata Pelajaran                     : Bahasa Malaysia
Tema                                      : Kekeluargaan
Tajuk                                      : Kenangan Indah

Hasil Pembelajaran             :

Fokus Utama                       
5.1       Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (ii)       Memahami perkataan, frasa dan ayat yang dibaca.

Fokus Sampingan
8.1       Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2 (ii)       Membina ayat majmuk daripada dua ayat tunggal dengan 
                     menggunakan kata hubung.           



Objektif:
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1.    Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang  
betul.
2.     Menggunakan kata hubung dengan betul.
3.    Membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang sesuai.
Sistem Bahasa
  • Tatabahasa   : Kata Hubung
  • Kosa kata      :  kerana, supaya ,sebelum

Pengisian kurikulum
  • Ilmu                                        : Pendidikan Moral
  • Nilai                                        : bekerjasama, bersopan santun.
  • Kemahiran berfikir               : menjana idea, merumus
  • Belajara cara belajar            : bacaan mentalis, perbincangan

Bahan bantu mengajar
·         Kad huruf
  • Kad-kad Kata Hubung
  • Kad-kad Manila
  • Kertas Mahjong

Pengetahuan Sedia Ada:
 Murid-murid tahu membaca dengan lancar dan boleh membina pelbagai jenis    ayat khususnya ayat tunggal.

       Langkah
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 2 mimit )
Kad Perkataan












v  KATA HUBUNG
  1. Guru menunjukkan kad-kad huruf kepada murid.
  2. Guru memilih 2 orang murid secara rawak dan meminta mereka bekerjasama  menyusun huruf menjadi satu perkatan yang lengkap.
  3. Seterusnya guru mengaitkan perkataan itu dengan isi pelajaran hari ini.

Permainan

Kaedah:
Terus







Langkah 1
( 5 minit )
Kad Kata Hubung
v  Keterangan sebab
( kerana )

v  Keterangan waktu
( sebelum)

v  Keterangan harapan
( supaya )


Contoh Ayat:
1.    Rani dimarahi oleh ibunya kerana ponteng sekolah.
2.    Sebelum makan kita harus membasuh tangan.
3.    Adik makan ubat supaya cepat sembuh.

  1. Guru menerangkan maksud kata hubung dan penggunaannya .
  2. Guru melekatkan kad kata hubung di papan hitam dan memberi penerangan kepada semua murid.
  3. Guru memberi contoh ayat dengan kata hubung berkenaan.
  4. Kemudian murid membaca ayat secara kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul.
BMM: kad kata hubung


Pendekatan:
Berpusatkan bahan


Objektif Pengajaran dan pembelajaran yang pertama.
Langkah 2
( 10 minit )
Kertas mahjong ,
Marker pen


1.    Guru menyediakan 6 soalan mengisi tempat kosong yang ditulis pada kertas mahjong.

2.    Guru memilih murid yang angkat tangan untuk menjawab soalan.


3.    Murid mengisi tempat kosong dengan kata hubung yang sesuai .

4.    Murid-murid membaca ayat-ayat tersebut.


5.    Guru membuat penerangan.



BMM: kertas mahjong,
 Kad manila

Nilai:
Bekerjasama,
Berspoan -santun

KB: menjana idea

KP: Verbal Linguistik

Pendekatan:
Berpusatkan Murid





Mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran yang kedua

Langkah 3
( 10 minit )
Koperatif  dalam kumpulan.
Membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang telah ditetapkan.

  1. Murid-murid dibahagikan kepada lima kumpulan.
  2. Secara berkumpulan, setiap kumpulan diminta untuk membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang telah ditetapkan.
3.    Selepas selesai, hasil perbincangan setiap kumpulan ditampal pada papan hitam.
 
4.    Guru membincangkan hasil kerja setiap kumpulan dan membuat pembetulan jika ada.




BMM:  kertas mahjong

Nilai:
Bekerjasama

KB: Merumus, Menganalisis



Pendekatan:
Berpusatkan Murid


Teknik:
Perbincangan

Mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran yang ketiga.

Penutup
( 3 minit )
Penutup kognitif:
  • Rumusan mengenai penggunaan kata hubung


  1. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
  2. Guru menyuruh murid membina tiga ayat dalam buku latihan.
KB: Merumus

Teknik :
Bercerita

Kaedah: Terus

Pendekatan:
Berpusatkan Guru.